R.ILIRIDA

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
R.ILIRIDA

  BDSH: Policia po gjen pretekst për dhunë kundër shqiptarëve

  Admin
  Admin
  Admin


  Numri i postimeve : 133
  Registration date : 21/11/2008

  BDSH: Policia po gjen pretekst për dhunë kundër shqiptarëve Empty BDSH: Policia po gjen pretekst për dhunë kundër shqiptarëve

  Mesazh  Admin Thu Nov 27, 2008 4:42 am

  Sulmi i djeshëm ndaj njësisë policore ALFA, me ç’rast një polic u vra dhe dy u plagosën, shërbeu si pretekst i radhës për të ndërmarrë operacione të përmasave të gjëra të dhunës dhe terrorit kundër shqiptarëve në Maqedoni, ka thënë në një komunikatë për media kryetari Bashkimit Demokratik Shqiptarë, Bardhyl Mahmuti.

  Ai është shprehur se Qeveria e Maqedonisë, është e vetëdijshme për dhunën permanente të këtyre njësive policore kundër shqiptarëve dhe enda pa filluar hetimet dhe pa gjetur ekzekutorët e këtij atentati drejtuan gishtin kundër shqiptarëve.
  Mahmuti shprehet se bllokimi i djeshëm i të gjitha pikave kufitare në drejtim të Kosovës dhe Shqipërisë dhe maltretimi i kalimtarëve shqiptarë, shtimi i prezencës së policisë dhe aparateve të dhunës në vendbanimet shqiptare në nivelin e prezencës që kishin gjatë luftës së vitit 2001, shtetrrethimi i pashpallur i vendbanimeve shqiptare të Shkupit me rrethinë dhe të Kumanovës me rrethinë, bëri që shqiptarët të përjetojnë një natë tmerri dhe terrori, dhunë dhe maltretime, bastisje dhe arrestime gjatë tërë natës.

   Ora është Wed Mar 22, 2023 4:13 am