R.ILIRIDA

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
R.ILIRIDA

  a e dini se...

  el presidente
  el presidente


  Numri i postimeve : 18
  Registration date : 21/11/2008

  a e dini se... Empty a e dini se...

  Mesazh  el presidente Sat Nov 22, 2008 3:55 pm

  A e dini se :
  1- Sikur te ishte korja e Tokes pak me e trashe seç eshte ne nje sasi 1 kembe(foot) do te thithte dioksidin e karbonit CO2e O2 e s'do mund te ekzistonte jeta....
  2- Sikur te ishte shtresa e atmosferes pak me e larte sec eshte, disa nga rrezet qe digjen çdo dite ne shtresen e jashtme te atmosferes do te godisnin globin tokesor e atehere do te ndizej (merrte flake) çdo gje e djegshme ....
  3- Sikur dielli te jepte gjysmen e ngrohtesise qe jep, do te kishte ngrire çdo gje, e sikur te shtonim gjysmen e ngrohtesise se tanishme do te ishim bere shkrumb e hi......
  4- Sikur te ishte hena 20.000 milje me larg se sa eshte tani, do te arrinte batica nje force te tille qe do te mbulonte te gjithe rruzullin tokesor 2 here ne dite me uje, shpejtesia e forca e te cilit do te çante edhe malet...
  5- Sikur te ishte nata pak me e gjate se ç'eshte 10 here, do te digjte dielli i veres bimet çdo dite, e naten do te ngrinte çdo bime ne Toke.
  6- Sikur te ishte O2 ne nje mase te tille qe te perbente 50 perqind te ajrit ne vend te 21% qe eshte, te gjitha lendet e djegshme ne glob do te beheshin pre e djegjes ne nje mase te tille qe nga shendija e pare e drites qe bie mbi peme do te merrte flake tere pyelli. E sikur te ishte perqindja e O2 ne ajer 10% do te ishte e pamundur urbanizimi (civilizimi)njerezor ne shkallen qe eshte sot....
  7- Sikur te mos kishte shi toka do te ishte shkretetire pa jete .Sikur te mos ishin ererat ,deterat, oqeanet s'do te kishte jete, e sikur uji te avullonte ne forme e cila shkel avullimin e kripes s'do te kishte jete .
  8- Sikur te ishte uji i detrave i embel pa kripe do te qelbej uji e do te behej e pamundur jeta ne Toke sepse kripa eshte ajo qe ndalon prishjen dhe qelbjen, e sikur klori Cl² te mos bashkohej me Natriumin s'do te kish kripe e si rrjedhoje s'do kish jete ...
  9- Sikur Toka si Merkuri te kryente vetem nje rrotullim d.m.th te mos rrotullohej vetem rreth boshtit te saj vec nje here rreth diellit do te kishim ne nje pjese te Tokes nate te perjetshme e ne pjesen tjeter veç dite e si rrjedhim s'do kish jetuar askush ne asnjeren prej pjeseve e s'do kish jete....
  10- Sikur te mos ekzistonin ligjet e gravitetit ,si do mung te takoheshin atomet e pjeset e tij ,si do te mund te qendronin Toka e Dielli ne pozicionet e tyre ,si do te ishte jeta e si do te ecte njeriu????
  11- Sikur te ishin elektronet ngjitur me protonet ne brendesi ose ne qender te atomit e atomet nga ana e tyre te ngjitur me njeri tjetrin duke mos ekzistuar hapesirat do te ishte globi tokesor ne masen e vezes duke mos pasur vend per njeriun e çka rrethon ate ...
  12- Sikur te mos bashkoheshin elementet kimike me njeri tjetrin s'do te mund te ekzistonin dheu ,uji etj... Vendosja e elektroneve ne mbeshtjellesen elektronike behet sipas nje rregulli te caktuar ne shtresa dhe nr i elektroneve ne shtresen e jashtme nuk i kalon 8. Po kaq (Cool eshte nr i elektroneve qe ze vend ne çdo shtrese, me perjashtim te te shtreses se pare e cile nuk merr me shume se sa 2 elektrone. Keshtu p.sh. nese nr. i elek. kimik ==11 vendosen ne kete menyre shperndarja e tyre neper shtresa behet si me poshte : 2 ne shtresen e pare ,8 ne te dyten e 1 ne treten .Ne rast se nr i elektroneve ne shtresen e jashtme eshte me i vogel se 8 elementi mund te bashkohet me nje element tjeter kimik(d.m.th hyn ne reaksion me elemente tjere ). Keshtu lidhet elementi qe morem si shembull me elemente qe ka ne shtresen e jashtme 7 elektrone e formojne nje element tjeter kimik....

  A KA MUNDESI QE KJO TE JETE RASTESI ????(MEGJITHESE VETE SHKENCA POHON
  SE FJALA RASTESI NUK EKZISTON NE SHKENCE)
  Pra keto jane vetem nje pjese e vogel e te vertetes qe flet perPERSOSMERINE e gjithesise e globit tokesor e çka ne te....
  Nderkaq vete intuita e trurit njerezor gykon qe ku gjenden ligje ekziston dije,vullnet ,aftesi,jete, gjalleri, e ku gjenden keto karakteristika gjendet dhe esenca, subjekti qe i ka keto karakteristika .......
  Sikur te perpiqej dikush te ta mbushte mendjen se lapsi me te cilen shkruajme ose çdo mjet tjeter i thjeshte do ta quaje budalla e injorant duke e argumentuar qe ate qe krijoi dija,vullneti,aftesia e njeriut e nuk u gjend rastesisht mbi Toke ,atehere si te shkon mendja qe kjo gjithesi me cka ne te ligje e persosmeri ,e ekuiliber eshte lindur nga rasrtesia???.........
  Pra e gjitha kjo te con ne ATE PERSOSMERINE ABSOLUTE QE SI PERNGJAN ASKUSH DHE AI ESHTE NJE E VETEM NJE ....ALLAH ZOTI I TE GJITHE BOTERAVE

   Ora është Fri Jun 09, 2023 10:28 pm